Stretu so zverou sa dá úspešne predchádzať
Keďže mnoho ciest vedie priamo cez les, polia, alebo inak málo osídlené miesta, nemôžeme zabrániť tomu, aby sme sa pri jazde autom nestretli so zverou. Podľa štatistík rôznych poisťovní, od roku 2010 stúpli nehody spôsobené zverou o tretinu. Čiastky vyplatené za tieto poistné udalosti sa ročne pohybujú v miliónoch eur. Drvivá väčšina takýchto nehôd, bohužiaľ končí nie len smrťou zvieraťa, ale i posádkou auta.
Pozornosť na prvom mieste
Na prvom mieste je dostatočná pozornosť. Sledovať, by sme nemali len samotnú vozovku, ale taktiež je okolie. Obzvlášť opatrní musíme byť hlavne vtedy, keď prechádzame po ceste, ktorá vedie lesom, alebo sa v jej blízkosti nachádzajú polia. Druhou základnou vecou je rýchlosť. Na spomínaných miestach, by sme mali vždy jazdiť pomalšie. Vtedy máte omnoho väčšiu šancu zabrzdiť, alebo zviera obísť.
Nebezpečné obdobia v roku
Viac nebezpečné sú i niektoré obdobia v roku. Je to hlavne jeseň, kedy u mnohých živočíšnych druhov prebieha ruja. Zvieratá sú pôsobením hormónov menej ostražité a niekedy doslova pomätené. Preto vám rovno do cesty vbehnú častejšie. Druhým nebezpečným obdobím je zima, a to hlavne vtedy, keď je tuhá. Najmä vysoká lesná zver opúšťa les a potravu vyhľadáva na poliach s oziminou, alebo zvyškami minuloročnej úrody. Neraz sa môžete stretnúť i s celým stádom, ktoré sa v momente rozhodne prejsť cez cestu. Ak vám teda pred autom prebehne jedna srna, počkajte či za ňou nepobeží ďalších dvadsať.
Nie len veľké
Vážne nehody najčastejšie spôsobujú jelene, lane, srny, srnce a diviaky. Pozor si však dávajte aj na menšie zvieratá. Veľmi nebezpečné sú napríklad dravé vtáky, ktoré nepatria k tým najmenším. Ak vám vletia priamo do čelného skla, môžu nie len rozbiť, ale pokojne preletieť do kabíny. Pri vysokých rýchlostiach môžu posádku zraniť i smrteľne.
Opatrní by sme mali byť i v obciach. Tu, sa s divou zverou síce nestretneme až tak často, avšak pes a mačka sa po cestách potulujú bežne. Aj takto malé zviera môže spôsobiť kolíziu.