Ktorá realita je skutočná?
Prečo sú počítačové hry také populárne? Odpoveď na túto otázku môžeme nájsť v podstate človeka. Človek má kdesi si vo svojom vnútri zakódovanú túžbu po rôznych dobrodružstvách, bojoch a zážitkoch. A priznajme si, že v reálnom svete sa nám zo života často stane stereotyp a niekedy dokonca nočná mora. Ako z toho všetkého vycúvať a dostať sa von?
Virtuálna realita
Pod pojmom virtuálna realita nemáme teraz na mysli technologickú novinku, ktorá v posledných rokoch valcuje marketing a trh s počítačmi. Myslíme tým realitu, ktorú si človek vytvorí vo svojej počítačovej hre. Alebo inak povedané, nechá sa obklopiť prostredím počítačovej hry a nosné ťažisko svojho života prenesie do tohto priestoru.
Počítačové hry teda slúžia nie len na zábavu, ale je to životný štýl. Aspoň v mnohých prípadoch to tak je. A problém nie je v tom, žeby to bola nevhodná investícia do nášho koníčka. Problém nastáva vtedy, ak nám ustavičné sedenie za počítačom začne spôsobovať zdravotné problémy. Takže nie je to zlý životný štýl, ale nezdravý.
Sú počítačové hry zlo?
Mnoho ľudí sa obáva práve tohto fenoménu vytvorenia si virtuálnej reality. Považujú to za útek zo skutočnej reality. Ale čo je skutočné a čo je virtuálna realita? Povedzme si na rovinu, že v dnešnej dobe život moderných sociálnych sietí je presne to isté, ako život hernej komunity nejakej počítačovej hry. Pretože namiesto toho, aby sa človek reálne stretol so svojimi kamarátmi, šiel na nejaký výlet alebo akciu, sedí za počítačmi a internetovými sociálnymi sieťami. Táto komunikácia a tento spôsob života taktiež vytvára istý druh virtuálneho prostredia.
V konečnom dôsledku by sme mohli dokonca tvrdiť, že ľudia, ktorí hrajú počítačové hry, sú na tom omnoho lepšie ako ľudia, ktorí len pasívne sedia za sociálnymi sieťami. Pretože ľudia, hrajúci počítačovú hru aspoň vytvárajú určitý druh aktivity okolo tejto svojej záľuby. Nie je to len bezvýznamné sledovanie sociálneho diania kamarátov, spolužiakov alebo kolegov.