„BIO“ Viete čo ukrýva toto označenie?

Potraviny s označením „BIO“, alebo „EKO“ sú automaticky drahšie. Z tohto dôvodu všetci očakávame, že aj ich kvalita, by mala byť o niekoľko tried vyššie. Či už patríte k fanúšikom, alebo naopak odporcom týchto potravín, jedna vec je istá, a to že všetci farmári, ktorí chcú svoje výrobky označovať ako „BIO“, sú pod nesmiernym drobnohľadom.

pole
 
NENECHAJTE SA ZMÝLIŤ DVOMA RODZIELNYMI OZNAČENIAMI. BIO A EKO, V SKUTOČNOSTI ZNAMENÁ TO ISTÉ.
 
Rastlinná výroba bez chémie
 
Farmári, ktorí chcú svoje produkty označovať ako BIO, musia splniť viacero prísnych noriem. V prvom rade, nesmú pri pestovaní zeleniny, či ovocia používať žiadne herbicídy, pesticídy, fungicídy a iné prípravky na chemickej báze. To isté platí aj o hnojivách a prostriedkoch, ktoré stimulujú  rast. Ďalšou pozitívnou skutočnosťou je, že v ekologickom poľnohospodárstve nesmú vznikať takzvané monokultúry. Naše zdravie to síce neovplyvní, ide však o veľký prínos pre prírodu.
 
MONOKULTˇURNE PESTOVANIE RASTLÍN MÁ ZA NASLEDOK MNOHO NEGATÍVNYCH VECÍ. V PRVOM RADE DOCHÁDZA K NAMDERNÉMU NIČENIU KRAJINY.
 
Zvieratá „na voľno“
 
Ak hovoríme o BIO mäse, vajíčkach, syroch, alebo iných živočíšnych produktoch, kontrola je rovnako prísna. V prvom rade sa zvieratám, bez zdravotných problémov, nesmú podávať antibiotiká, či iné farmaceutické prípravky. Lieky na hormonálnej báze sú zakázané úplne. Hlavnou výhodou je však to, že nesmú byť chované v uzavretých priestoroch, či dokonca klietkach. Napríklad kravy musia mať prístup k pastve. Nesmú byť kŕmené krmivami, ktoré obsahujú kostnú múčku, močovinu, či umelé prísady.

famra
 
Prísna kontrola
 
V oboch prípadoch, teda v živočíšnej aj rastlinnej výrobe, sú produkty s označením BIO pod prísnou kontrolou. Ak je farmárovi udelený tento certifikát, jeho výrobky sú pravidelne kontrolované laboratórne. Ak by teda niektorí z nich používal „zakázané“ prostriedky, takpovediac na čierno, existuje spôsob ako to zistiť.