Na čo všetko myslieť pri plánovaní elektrických rozvodov pri stavbe domu
Na projekt elektroinštalácie myslite naozaj v dostatočnom predstihu. Presne toto hovoril každý aj nám. Odkyvkali sme, no nakoniec sme sa na to aj tak vykašľali a celú elektroinštaláciu riešili skoro ako poslednú. Viete prečo, je takýto postup totálne nelogický, nerozumný, nepraktický, no proste zlý? Pretože budete musieť nanovo prerábať a stavať polovicu domu.
Na projekt elektroinštalácie by ste mali myslieť v tej istej dobe, keď si zháňate architekta. Najlepšie je, ak už on bude spolupracovať s elektrikármi prostredníctvom vás. Keď totiž architekt naplánuje napríklad kuchyňu, elektrikár už môže naplánovať to, kde bude kuchynská linka, svetlá a všetky elektrospotrebiče. Aj my sme si mysleli, že to nie je potrebné riešiť tak skoro. Verte, že je. Asi každý, podobne ako my, už od začiatku stavby domu plánuje také veci, či bude linka pod oknom, kde v kúpeľni bude práčka a tak ďalej. Ak už hneď na začiatku vyriešite to, kde povedú káble, nebudete ničím obmedzený.
To, ako bude prevedená elektroinštalácia vo vašom dome, však rozhoduje aj pri samotnom architektonickom návrhu. Tak napríklad, ak sa architekt rozhodne, že chodba bude „tu“ a bude dlhý „XY“ metrov, musíte počítať aj s jej osvetlením. Môže sa však stať, že príde ujo elektrikár, a ten povie, že ťahanie káblov na tomto mieste je problematické, lebo na inom mieste ich bude musieť ťahať takto a takto. Nehovorím, že sa v rámci elektrických rozvodov niečo nedá zrealizovať. Samozrejme, zrealizovať sa dá všetko, no to „všetko“ vás bude aj niečo stáť.
Ak teda budete nad elektroinštaláciou premýšľať v dostatočnom predstihu, ušetríte si nie len prácu a čas, ale aj peniaze. Len taký malý príklad, keďže sme si návrh elektriny nechali až nakoniec, keď bola celá stavba začatá, v konečnom dôsledku sme zaplatili asi o päťsto eur viac, pretože časť káblov musela byť vedená tak komplikovaným spôsobom, že by nám to lacnejšie nikto neurobil.